Záhradné centrum Bella Gardena vám radí


Prilákajte včely do záhrady
Prilákajte včely do záhrady
Záhrada plná kvetov je krásnym miestom pre relax. Kvety sú však rovnako dôležitým biotopom pre včely, motýle a mnohé iné živočíchy. Aké medonosné rastliny prilákajú včely aj do vašej záhrady?
Kvety a farby aj v zime
Kvety a farby aj v zime
Keď opadajú listy stromov, odkvitnú posledné kvety a napadne sneh, záhrada sa ponorí do zimného spánku. Existujú však okrasné dreviny a rastliny, ktoré vyniknú aj v tomto ročnom období. Aké rastliny si vysadiť, aby sme sa voňavými kvetmi, farebnými bobulami a žiarivým lístím mohli potešiť aj v treskúcej zime?
Vresy a vresovce
Vresy a vresovce
Začiatok jesene je obdobím, kedy sa v záhradách dostávajú na scénu vresy a vresovce. Tieto drobné kríky, obsypané množstvom zvončekových kvietkov, vytvárajú v záhradách nádherné koberce. Dokonale vyniknú aj vtedy, ak k nim vysadíte trvalky, ihličnany, cibuľoviny, okrasné trávy.
Hortenzie plné kvetov
Hortenzie plné kvetov
Hortenzie patria určite k najkrajším a najhonosneším okrasným drevinám, ktoré možno v lete obdivovať v záhradách rodinných domov, v parkoch, na balkónoch i terasách. Obľúbené sú najmä vďaka bohatosti kvitnutia a pestrej farebnej škále. Môžeme ich vysadiť ako solitéry v záhrade, alebo v rôznych kombináciach, do záhonov, do črepníkov. 
Pestujeme plamienky
Pestujeme plamienky
Medzi najkrajšie popínavé rastliny v záhradách patria plamienky (Clematis). Veľké nápadné kvety hrajúce rôznymi farbami pritiahnú každé oko. Keďže pri pestovaní by sme rastlinke mali dopriať vhodnú oporu, clematis je tak zaujímavou ozdobou pre altánky, stĺpy, ploty a môžeme ním šikovne zakryť i staré nepekné múry a brány.
Popínavé rastliny
Popínavé rastliny
Popínavé rastliny sú obľúbené vďaka ich schopnosti pokryť vertikálne steny, nevzhľadné múry a stĺpy. Sú ideálnym spôsobom, ako zazelenať plochy na malých pozemkoch, kde je nedostatok miesta pre klasickú výsadbu. Popínavé rastliny nie sú náročné na pestovanie, ani na údržbu. Niektoré druhy vyžadujú vylovene slnečné stanovisko, iné zase tienisté.
Francúzska záhrada
Francúzska záhrada
Bylinky sú takmer dominantnou rastlinou pre väčšinu záhonov francúzskej záhrady. Francúzska záhrada je elegantná a ohraničená pravidelne strihanými okrajmi. Tieto nemusia byť v zásade len z Buxusu či Vtáčieho zobu. Nahradiť ich môže aj levandula či iná bylinka napríklad Nepetha. Vnútro takejto formálnej výsadby tvoria potom pestré výsadby kvetov, alebo ruží, či už spomenutých byliniek.
Záhrada vo svahu
Záhrada vo svahu
Výzva alebo nočná mora? Často sa stretávam u zákazníkov s požiadavkou, aby som rovinatú záhradu trochu oživila terénnymi nerovnosťami. A naopak: pri svahovitej záhrade si neraz predstavujú, že musia mať kus roviny. Sme už raz takí, chceme to, na čo nemáme bezprostredný dosah. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké sú možnosti pri riešení záhrady vo svahu.
Výsadba ovocných stromov
Výsadba ovocných stromov
Jeseň je ideálnym obdobím na vysádzanie ovocných stromov. Pred prvým mrazmi sa zakorenia a prezimujú. Jablone, hrušky, čerešne, slivky, marhule, broskyne sú stromy, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Ich chutné a zdravé plody si budete môcť vychutnávať takmer celý rok.
Zdravie v záhrade
Zdravie v záhrade
Bežne pestované, niektorými ešte neobjavené druhy. Stále viac ľudí ich však pestuje najmä vďaka vysokému obsahu vitamínov v ich plodoch. Odolné ovocné dreviny, ktoré sú menej náchylné na choroby a aj škodcov. S tým súvisí aj menšia potreba ošetrovania s chemickými prostriedkami. Vybrali sme niektoré z nich.
Výsadba cibuľovín
Výsadba cibuľovín
Tulipány, narcisy, hyacinty, snežienky, krokusy, ľalie. S týmito kvietkami sa potešíte už skoro na jar. Sú to prví poslovia jari, s nimi si do záhrad vnesiete celú paletu farieb po pochmúrnej čiernobielej zime. Dajte si pozor na termín výsadby, treba ju ukončiť najneskôr v novembri.
Ako pestovať magnólie
Ako pestovať magnólie
Okúzľujúci strom s veľkými kvetmi pochádza z juhovýchodnej Ázie. Magnólie sú predurčené na solitérne výsadby. Pekne sa vynímajú pred pozadím tmavších ihličnanov. Predstavíme si niektoré druhy magnólií a zistíme, aké podmienky im najviac vyhovujú.
Jeseň v záhrade
Jeseň v záhrade
Striedanie teplôt a rozmary počasia jasne naznačujú, že leto je definitívne za nami? Premena záhrady z jasných farieb do žltých, hnedých, červených znamená nielen krásny pohľad, ale aj zopár príjemných povinností. Nemali by sme ich zanedbať, ak chceme, aby aj na budúci rok záhrada prekvitala.
Vznešené ruže
Vznešené ruže
Všetky prívlastky sú pre také kvety ako sú ruže, málo vznešené. Ruže sú rastliny tisícok vôní a farieb, nízke, vysoké, veľkokveté, mnohokveté, s využitím na estetické účely, ale aj liečivé.
Kvitnúce dreviny a kry
Kvitnúce dreviny a kry
Kvitnúce kry. Je ťažké vybrať z nich tie najzaujímavejšie, najvoňavejšie, najfarebnejšie. Z bohatej ponuky sa budeme venovať potentilám, weigelám a spireám. Nechýba im pôvab, sú veľmi skromné, čo sa týka stanovísk a nárokov. 
Slnko a tieň v záhrade
Slnko a tieň v záhrade
Je vaša záhrada z väčšej časti po celý deň v tieni, alebo máte záhradu, ktorá je zaliata slnečnými lúčmi? Slnečným podmienkam je potrebné prispôsobiť aj výber rastlín.
Výsadba v lete
Výsadba v lete
Prichádza obdobie, kedy sa značná časť záhradkárov obáva výsadby rastlín z dôvodu zvyšujúcich sa teplôt. V letnom období, keď už sú práce v okrasnej záhradke tak trochu stabilizované, máte ideálny čas v predstihu uskutočniť výsadbu, ktorú by ste možno vykonávali v jari budúceho roku.
Vonkajšie kvetináče
Vonkajšie kvetináče
Nie zriedka nám chýba čas a niekedy aj cit pre pestovanie rastlín k tomu, aby sme mohli vychutnávať krásu rastlín vo vlastnom obydlí.  Práve preto sme doplnili sortiment v našich predajniach o kvetináče Green City - nádoby na rastliny, ktorých dizajn je už sám o sebe skutočnou ozdobou bytu, domu a záhrady.
Skalky a skalničky
Skalky a skalničky
Majjiteľmi záhrad veľmi používané slovné spojenie. Často pod názvom “skalka¨ označujú záhony nízkych trvaliek, pričom stačí, aby bolo v tomto priestore pohodených niekoľko kameňov. Čo však skalka naozaj je? Predovšetkým správna voľba miesta, skál, rastlín a ich kombinácia v teréne.
Nostalgické pivonky
Nostalgické pivonky
Po putovaní z južnej Európy, prevažne z obasti Stredomoria sa natrvalo usídlili v našich záhradách. Už naše babičky ju považovali za kvet hodný pozornosti. Pivonka nechýbala v dedinských  záhradkách, ani v parkoch pri honosných kaštieľoch.
Japonská záhrada
Japonská záhrada
Prirodzenou súčasťou okolia vášho rodinného domu by mala byť aj okrasná záhrada. Pokojné miesto v prírode, pre premýšľanie a meditáciu. Pokiaľ nevlastníte veľký pozemok, je pre vás ideálnym riešením záhradka v japonskom štýle.
Okrasné trávy
Okrasné trávy
Trávy sú dnes neoddeliteľnou súčasťou záhradných úprav. Ich variabilita dáva predpoklad na častejšie využívanie v profesionálych projektoch i v laických záhradách. A to aj napiek tomu, že kvety tráv nelákajú svojou farbou, vôňou, či veľkosťou.
Bylinky v záhrade
Bylinky v záhrade
Bylinkový záhon je nenahraditeľný. Vždy máte poruke čerstvé bylinky na varenie, ochucovanie jedál, prípravu čajov. Rovnako tak bylinkový záhon poteší aj oko a svojou vôňou spríjemní atmosféru vo vašej záhrade.
Japonské javory
Japonské javory
Japonské javory zdobia nejednu záhradu. Svojou podmanivou krásou jemných listov a farbami, ktoré sa menia počas celého vegetačného obdobia im právom patrí prvé miesto medzi okrasnými drevinami. 
Plánovanie záhrady
Plánovanie záhrady
Plánujete si založiť okrasnú, či úžitkovú záhradu, alebo túžite zmeniť a zrevitalizovať záhradu, ktorú už máte? Plánovanie a realizácia záhrady vyžaduje určité poznatky, ktoré vám aj po rokoch zaručia, že záhrada bude vyzerať stále tak, ako ste si želali.
Rododendróny
Rododendróny
Ako sa správne starať o tieto nádherné kríky, ako ich vysadiť a aké podmienky vyžadujú? V dobre vytvorených podmienkach sa zaručene budete môcť tešiť z bohatej nádielky kvetov.
Kráľovské cédre
Kráľovské cédre
Céder patrí do obľúbeného sortimentu v okrasnej záhrade. Vyvinie sa z neho krásny solitér, na ktorom skôr či neskôr vždy spočinie váš zrak.
Záhrada Feng Shui
Záhrada Feng Shui
Záhradná tvorba v sebe ukrýva množstvo štýlov a prístupov v tvorbe krajiny. Jednou z nich je aj záhrada feng shui. Je to tvorba harmonickej, čistej a pozitívnej záhrady. 
Stromy do záhrady
Stromy do záhrady
Stromy plnia v záhrade niekoľko dôležitých funkcií. Dynamickú zložku v kompozícii tvoria listnaté stromy ich premenlivosťou v raste, farebnými zmenami, kvitnutím a tvarovou rôznorodosťou. Ihličnaté stromy sú ich potiváhou, pôsobiacou výraznejšie. 
Živé ploty
Živé ploty
Živé ploty sú súčasťou takmer každej súkromnej záhrady. Dokážu efektne oddeliť pozemky, či dom od ulice a poskytnúť pocit súkromia. Najdôležitejšie je rozhodnutie, aké rastliny budú živý plot tvoriť.  
Trvalkový záhon
Trvalkový záhon
Trvalky sú rastliny, ktoré rastú na vonkajšom stanovišti viac ako dva roky. O dĺžke ich života rozhodujú ich stanovištné a klimatické podmienky. Trvalky majú širokú druhovú rozmanitosť. Ponúkame vám niekoľko typov na krásny a trvácny trvalkový záhon.