Ako pestovať magnólie

Okúzľujúci strom s veľkými kvetmi pochádza z juhovýchodnej Ázie. Magnólie sú predurčené na solitérne výsadby. Pekne sa vynímajú pred pozadím tmavších ihličnanov. Predstavíme si niektoré druhy magnólií a zistíme, aké podmienky im najviac vyhovujú.

  • Ideálne podmienky pre pestovanie magnólií

  • Magnóliu vysádzame v marci, až apríli, alebo na jeseň, kým neprídu prvé mrazy.
    Všeobecne im vyhovuje slnečná poloha, prípadne polotieň, miesto chránené pred silným vetrom. V hlbokom tieni kvitnú obmedzene. Nevhodné sú premokrené a ťažké pôdy. Sú vďačné za prídavok rašeliny alebo listovky. Tiež ocenia mulčovanie, ktoré zabezpečí, že vlhkosť sa nebude zbytočne vyparovať. Majú plytké korene, preto je potrebná opatrnosť pri prípadnom kopaní v blízkosti (okruh cca 2m). Mladým výsadbám je potrebné zabezpečiť dostatok vlahy.nestriháme. Iba v nutných prípadoch urobíme rez a to bezprostredne po odkvitnutí. Magnólie nestriháme. Iba v nutných prípadoch urobíme rez a to bezprostredne po odkvitnutí.

  • MAGNOLIA GENIE

  • Po 15 ročnom šlachtení sa na Novom Zélande podarilo získať rastlinu so stabilnou farbou a bohatým neskorím kvitnutím. Kompaktný malý strom dorastajúci do výšky cca 3 m, kvitne v máji až júni, má nápadné kvety 10 - 15 cm, sýtej, vínovo červenej farby, očarujúceho lososovitého tvaru. Kvitne už ako malý, dvojročný semenáčik.
  • MAGNOLIA GALAXY

  • Rastie vzpriamene, má silný a rýchly rast, dorastá do 5 - 1 m. Kvitne v marci až v apríli, ešte pred rozvinutím listov. Kvet veľkosti 10 cm je fialovoružovej farby. Sadíme do polotieňa. Vyžaduje hlboké pôdy, neutrálne, až mierne kyslé. Pozor na naeskoré jarné mrazy. Ak ju vysadíme na chránené miesto, rozkvitne o niečo neskôr, ale výrazne tým znížime riziko poškodenia mrazom.
 
Ako pestovať magnólie