Francúzska záhrada

Hovoriť o hlavných rysoch francúzskej záhrady by sme mohli celé hodiny. Nájdeme tam bylinky a voňavé kvety, ale tiež tvarované stromčeky a pravidelné línie.


  • Bylinky sú takmer dominantnou rastlinou pre väčšinu záhonov francúzskej záhrady. Francúzska záhrada je elegantná a ohraničená pravidelne strihanými okrajmi. Tieto nemusia byť v zásade len z Buxusu či Vtáčieho zobu. Nahradiť ich môže aj levandula či iná bylinka napríklad Nepetha. Vnútro takejto formálnej výsadby tvoria potom pestré výsadby kvetov, alebo ruží, či už spomenutých byliniek.
  • Chodníky z dlažby, štrku, alebo drevených hranolov tvoria v pravidelných líniách atmosféru  svetoznámej Versailskej elegancie, ktorú si môžete preniesť do svojej záhrady aj vy. Ak by ste neodolali ani najdominantnejšiemu akcentu french garden ktorou je vodný prvok, treba ho vyberať s citom a už spomínanou eleganciou. Malým pravidelným bazénikom, fontánkou v strede pravidelnej výsadby alebo sochou madony nič nepokazíme.
 
francúzska záhrada

  • Ako si však spraviť aspoň kúsok francúzskej romantiky doma?

  • Vidiecka jednoduchosť francúzskej záhrady so zvláštnou eleganciou je to, čo priťahuje stovky mojich klientov. Vôňa byliniek, levandule, zeleninovo kvetinové záhradky. To je to, čo vonia, priťahuje a vábi. Modré levandulové snenie. A je to priam jednoduché. Aby sme mohli vniesť do vašej záhrady kúsok PROVANCE, stačí použiť levandulu a iné bylinky ako saturejka, tymián, bazalka, rozmarín či estragón. Všetky sú nenáročné a odvďačia sa vám príjemnou chuťou i vôňou.

    Bylinky sa vo Francúzsku vysádzajú všade. Nájdete ich na terasách v nepotrebných kovových nádobách. V pravidelnom záhone, ktorého lem môže vytvoriť štrková cestička lemovaná buxusom. Schody, verandy, každý kúsok voľného miesta môžete využiť na to, aby ste tam položili terakotovú nádobu osadenú bylinkami. Bylinky vyžadujú veľa priameho slnka a výdatnú zálievku. Ak ich doplníte ešte o stále zelené buxusové guličky v nádobách, prípadné o kvitnúce muškáty, vaša terasa bude určite zaváňať francúzskou nostalgiou.

    Netreba zabudnúť ani na rôzne staré konvice, nádoby ktoré ak sú už nepotrebné kľudne ich môžete osadiť bylinkami. Taktiež provance záhradu vystihuje kovový, rôzne tvarovaný záhradný nábytok, ktorý krásne doladí terasu či balkón. Vo Francúzsku by sme nemali zabudnúť ani na ruže, niekto by mi mohol oponovať, či je to ten správny výber. Ale ruža a levandula jednoducho k sebe patria. Preto záhon kľudne doplňte aj o ružu na kmienku, alebo aj vytvarované srdiečko z buxusu.

    Nezabudnite si dozdobiť svoj príbytok venčekom, ktorý ľahko uvyniete z levandule, alebo ju jednoducho vložte do ručne ušitých vrecúšok zaviažte mašličkou a celú zimu vám bude ich vôňa pripomínať levandulové leto. Bylinky ak ich nasušíte odvďačia sa vám príjemnou, pre nás možno aj netradičnou chuťou jedál. Zima bude teplejšia a voňavejšia.

francúzsky dom zdobený kvetmi v kvetináčoch