Japonské javory

Japonské javory zdobia nejednu záhradu. Svojou podmanivou krásou jemných listov a farbami, ktoré sa menia počas celého vegetačného obdobia im právom patrí prvé miesto medzi okrasnými drevinami. 


 • Aj napriek tomu je medzi nami veľa takých, ktorí sa javory boja pestovať. Aj v našom záhradnom centre sa stretávame s vašimi obavami, preto vás radi s týmito okrasnými drevinami bližšie zoznámime.

  Pri nákupe javora by ste si mali ujasniť, kam ho chcete v záhrade vysadiť, podľa vzhľadu a vhodných podmienkok pre rast. Ide o stanovisko vystavené silným vetrom alebo je dostatočne chránené? Nebude javor vystavený celý deň ostrému slnku? Nie je tam vápenatý podklad? Nestojí po daždi na stanovišti voda? A tu sú vhodné podmienky pre ich pestovanie.
  Javor by mal mať chránené stanovisko od severných vetrov. Jeho priestor pre rast by mal byť dostatočný, aby nebol obmedzovaný a nemuseli ste ho zbytočne strihať. Keď už je rez potrebný, vždy ho ošetrite štepárskym voskom, pretože rany na reze sú náchylné na hubové choroby. Pokiaľ sa javor nachádza na slnečnom stanovišti, je vhodné, aby bol čiastočne tienený vyšším porastom. Musíte mu v takom prípade zabezpečiť dostatočné množstvo rannej a večernej zálievky. Ale neprelievať! Zvlášť citlivá je skupina “dissectum¨ so svojimi jemne strihanými lístkami a panašované druhy. Tieto majú väčšiu odolnosť voči úpalu, keď ich častejšie zalievate.
 
japonské javory v záhradnom centre Bella Gardena

 • Dôležitý je aj správny substrát a pôdna reakcia. Ideálna je piesočnato-hlinitá pôda s malým priemerným obsahom organických látok a s kyslou až neutrálnou reakciou s PH 5-7. Na to je vhodný substrát na okrasné dreviny. Japonské javory neznášajú trvalé premokrenie a vápenatú pôdu. 

  Keď ste pri výsadbe dodali javoru kompletné živiny hnojivom, zaručí mu dostatočnú výživu pre prvé obdobie rastu. Ak má aj dobrú a vhodnú pôdu, nevyžadujú si prihnojovanie aj niekoľko rokov. Ak by ste chceli mať predsalen silnejšie prírastky a pravidelne by ste na jar prihnojovali, môže dôjsť k nežiaducej zmene farby listov. 

  Staršie rastlinky ochranu koreňového balu pred mrazmi nepotrebujú. Novovysadené javory je dobré prvú zimu nastlať čečinou , kôrou alebo suchým lístím.Ďalšia otázka, ktorú nám kladiete sa vzťahuje na farbu listov. Každý kultivar je špecifickým iným sfarbením na jar, počas leta a na jeseň. Zelenú farbu listov spôsobuje chlorofyl.
 •  Okrem toho sa v listoch nachádza aj niekoľko druhov žltých a oranžových farbív-karotenoidy. V lete je v listoch podstatne menej karotenoidov než chlorofylu. Na jeseň začínajú listy starnúť, intenzita fotosyntézy klesá, a tým sa stráca zelený chlorofyl. U niektorých sa tvoria ďalšie farbivá - antokyany, sú červené až purpurové. Škála farieb je veľmi pestrá, stačí si len vybrať aký sa vám páči. Vyfarbenie listov je ovplyvnené aj počasím počas neskorého leta a jesene, preto nemusí byť intenzita sfarbenia každý rok rovnaká. Najlepšie sa listy vyfarbujú ak je počasie v tomto období slnečné a chladnejšie. 

  Z našej ponuky vám vyberieme len niektoré naozaj krásne javory:Acer palmatum “Bloodgood¨ - výška do 5 m, na jar má svetlo červené sfarbenie, ktoré sa mení počas leta do bordova až tmavozelena. Na jeseň znova červeno-bordový. Podobný je “beni Kagami¨ - výška do 4 m, na jar raší na oranžovo - červeno, leto a jeseň zostáva červeno - bordový.

  “Fireglow¨ - výška 4-5 m, má zamatovo, tmavo červený list zafarbujúci sa na jeseň do krásnej oranžovo - červenej farby. Rastie pomaly a znáša aj suché slnečné stanovište. 

  Nádherný javor je aj “Sango Kaku¨ vyznačuje sa naozaj žiarivo koralovou farbou konárov. Listy sú na jar zelené s tmavo červeným okrajom, ktorý bledne ako listy starnú. V lete sú bledozelené a na jeseň žlto-oranžové alebo svetločervené. 

  “Acer palmatum dissectum Garnet¨ - javor dlanitolistý má jemne hlboko krojený list. Farba listu je tmavo - červená a pripomína farbu granátu. Pri nedostatku slniečka sa môže farba listu zmeniť na zelenú. 

  “Viridis¨ - zelená forma dlanitolistého javora. Zelená forma sa drží do neskorého leta a na jeseň sa mení na žltooranžovú. Rastie kaskádovite a veľmi staré stromy dosahujú výšku 4 m. 

  V záhradnom centre Bella Gardena, si určite každý z vás nájde ten správny kultivar pre vašu okrasnú záhradu.