Japonská záhrada

Prirodzenou súčasťou okolia vášho rodinného domu by mala byť aj okrasná záhrada. Pokojné miesto v prírode, pre premýšľanie a meditáciu. Pokiaľ nevlastníte veľký pozemok, je pre vás ideálnym riešením záhradka v japonskom štýle.


 • Stačí iba vkročiť a nemusíte prejsť stovky kilometrov, aby ste sa ocitli v krajine vychádzajúceho slnka. Japonská záhrada je typ okrasnej záhrady ktorá maximálne využíva voľný priestor, je akousi miniatúrou voľnej prírody a umením ďalekého východu. Fascinujúce, jedinečné a tajomné.
 • Rozlišujeme štyri základné typy japonských záhrad. Miniatúrne átriové záhradky - pomerne jednoduché záhrady ktorými vedú cestičky z plochých kameňov, drevené mostíky ponad potok, s typickými kamennými lampami a soškami. 
  Suché zenové záhrady - ich výraznými dominantami sa stali štrk, piesok a kamene najrôznejších tvarov.
  Čajové záhrady - ktoré slúžili na meditáciu pri čajovom obrade ako typickom rituále života Japoncov.
  Záhrady s jazierkami - ktoré vás nabádali na plavbu loďkou alebo prechádzkou pomedzi guľovito upravovanými krami a drevinami.
 • Najdôležitejšou súčasťou japonských záhrad sú kamene rôznych tvarov, veľkostí a ich zoskupení a voda v podobe jazierok, potoka alebo len malého napájadla.
  Neodmysliteľnou súčasťou japonských záhrad sú dreviny, kry traviny a trvalky ktoré dotvárajú celkový ráz týchto záhrad.
  Dominantu japonských záhrad tvoria stromy okrasné kvetom alebo listom ako sú Prunus s. Kanzan, Prunus s. Kiku-Shidare, Prunus subhirtella, Prunus s. Amanogawa, na jar kvitnúce Magnólie, hlavne na jeseň listom vyfarbené javory - Acer palmatum a Acer japonicum, Cercis canadensis Forest Pansy, Cornus cousa Variegata a ornus Florida. 
 
Japonská záhrada

 • V japonskej záhrade by tiež nemali chýbať Stĺpovité formy tisu - Txus b. Fastigiata, zlatá odroda Taxus b. David, previslé formy smrekovca japonského Larix kaempferi, previslé smreky Picea ab. Rotenhaus, Picea ab. Inversa a taktiež previslá a stĺpovitá borovica Pinus s. Pendula, Pinus sy. Fastigiata a borovica horská Pinus mugo. 
 • Zeleň ihličnanov krásne dopĺňajú rhododendrony a azalky, ktoré vyžadujú kyslú pôdu a polotieň, ale za vašu opateru sa vám na jar odmenia nádhernou násadou veľkých kvetov. 
 • Ako doprovod k drevinám a krom určite patria trvalky - Hosta, Pachysandra, Vinca, Aruncus, Dicentra, Astilbe, Anemone, Hemerocallis, Paeonia, Geranium a traviny - Miscanthus, Penissetum, Carex, Festuca.
 • Dôležitú úlohu v japonských záhradách zohrávajú bonsaje, ktoré predstavujú miniatúrny strom pestovaný v nádobách ktoré sú bonsajovými technikami tvarované tak, aby navodzovali ilúziu starého stromu.
 • Ak už máte vysnívanú predstavu o svojej záhradke v japonskom štýle, nezabudnite v nej na miesto pre pergolu alebo altánok obrastený wistériou, plamienkom, akébiou, či brečtanom. Tu si budete môcť posedieť a vypiť svoj obľúbený čaj, budete počúvať ako vo vetre šuští bambus a jednoducho iba meditovať.