Jeseň v okrasnej záhrade

Striedanie teplôt a rozmary počasia jasne naznačujú, že leto je definitívne za nami? Premena záhrady z jasných farieb do žltých, hnedých, červených znamená nielen krásny pohľad, ale aj zopár príjemných povinností. Nemali by sme ich zanedbať, ak chceme, aby aj na budúci rok záhrada prekvitala.


 • Starostlivosť o trávnik

 • Na jeseň a v zime čistíme trávniky od napadaného lístia vyhrabávaním. Vrstva zahnívajúcich listov totiž môže spôsobiť zvýšenú vlhkosť a tým aj rozvoj chorôb. Začiatkom jesene po bežnom ošetrení trávnika robíme jesenno zimné hnojenie. Hnojivá na toto obdobie obsahujú menšie množstvo dusíka v porovnaní s letnými hnojivami. Dusík podporuje tvorbu mäkkých výhonkov a použitý príliš neskoro na jeseň môže spôsobiť výskyt napríklad plesne snežnej.
 • Záhradné jazierko

 • Základom v starostlivosti o jazierko v jesennom období je udržiavanie vody bez zahnívajúcich listov a to z vodných rastlín, ktoré sa postupne zaťahujú, ako aj z listov napadaných zo stromov rastúcich v blízkosti vodných plôch.
  Ako ochranu môžeme použiť sieť natiahnutú nad jazierkom.  Rastliny citlivé na mráz prenesieme do svetlej chladnej miestnosti. Čerpadlo vyberieme a dôkladne vyčistíme.
  V mrazivom období je vhodné udržiavať aspoň časť hladiny bez ľadu.

 • Trvalky

 • I keď prinášajú do záhrady vôňu a farby takmer bez údržby, z času na čas je potrebné ich zmladzovať. Môže to byť obdobie 3-5 rokov, rýchlorastúce zmladzujeme častejšie. Zvlášť nízke kobercové druhy, a tie, ktoré od stredu drevnatejú a odumierajú. Tieto práce vykonávame začiatkom jesene, alebo na jar.
  Po vybratí rastlín plochu dôkladne zrýľujeme, odburiníme a prihnojíme. Pri vyberaní dávame pozor, aby nedošlo k poškodeniu. Rastlinu rozdelíme na niekoľko častí. Oddelok, ktorý vysádzame, by mal mať väčší počet mladých výhonkov a vlastnú koreňovú sústavu. Medzi rastlinami necháme dostatok miesta na vývoj a rast.
  V prípade, že nerobíme zmladzovanie, odstránime všetky odkvitnuté výhonky, odumreté stonky a listy. Výnimku tvorí väčšina tráv a Sedum scectabile (Rozchodník nádherný), tieto zostávajú dekoratívne aj po zhnednutí. Môžeme ich preto nechať v záhrade až do jari.
 
Jeseň v okrasnej záhrade

 • Kry a živé ploty

 • Tvarovanie živých plotov sa snažíme urobiť do septembra (v závislosti od regiónu). Čerstvé rezné rany sú citlivé na mráz, ktorý môže dreviny výrazne poškodiť. Hnednutie ihličňanov zvnútra (od kmeňa) je prirodzené a nemôžeme tomu úplne zabrániť, zmierniť hnednutie sa dá použitím horkej soli.
  Pred zimou nesmieme zabudnúť na dreviny citlivé na mráz. K nim patria predovšetkým japonské javory, mladšie cédre, cyprušteky. Stromčeky balíme do jutoviny alebo geotextílie.