Kráľovské cédre

Céder patrí do obľúbeného sortimentu v okrasnej záhrade. Vyvinie sa z neho krásny solitér, na ktorom skôr či neskôr vždy spočinie váš zrak.


  • Kráľovské cédre váš určite chytia za srdce. Nepotrebujete mať ani veľkú záhradku, pre menšie záhrady existujú aj jeho menšie kultivary. 
  • Sibirský céder, céder atlantský, céder himalájsky. Už v názve ukrývajú svoj pôvod. Obyvatelia Uralu, severských krajín a Sibíru už odpradávna céder využívali na liečbu mnohých chorôb. Z čečiny sa pripravovali nápoje, cédrová živica sa používala na liečenie rán, z cedrových orieškov sa získavalo mlieko na liečenie tuberkulózy.  
  • Cédre sa pestujú od nepamäti a považujú sa za významné solitérne dreviny. Ich hlavnou prednosťou je široká škála farieb ihličia - od oslnivej striebrosivej, cez zlatožltú k nádhernej tmavozelenej , ktoré na rozdiel im podobnému smrekovcu, ihličie zostáva celoročne na drevine. Vynikajú širokou škálou rozmerov a tvarov, aj keď sa najčastejšie stretnete s cédrom stromovitého tvaru. Cédre sú svetlomilné, horské dreviny, s jemne vyššou citlivosťou na veľmi nízku teplotu. Preto sa ich odporúča vysádzať na chránené stanoviská bez studených, mrazivých vetrov aj keď veľmi dobre regenerujú v prípade omrznutia ihličia, alebo vetvičiek. Cédrom sa lepšie darí v suchej, priepustnej a výživnej pôde, céder atlantský dobre znáša aj znečistené ovzdušie miest a priemyselných zón. 
 
Céder Atlantský - záhradné centrum Bella Gardena

  • Vo všeobecnosti sú cédre malebne pôsobiace, atraktívne solitéry s efektívnym účinkom pôsobenia na väčších trávnaých plochách. Zákrpkové a plazivé formy veľmi pekne vyniknú v skalkách, striebrosivé kultivary dobre harmonizujú a kontrastujú so stálozelenými stromami, krovinami s listami v odtieňoch od oranžovej až po bordovú. Menšie kultivary sa výborne hodia na reprezentatívne, dekoratívne pestovanie vo veľkých vegetačných nádobách ako sú Green City. 
  • Pozývame vás do nášho záhradného centra vybrať si možno váš prvý céder - centrum vašej pozornosti a zdroj vašej trvalej radosti.