Nostalgické pivonky


Po putovaní z južnej Európy, prevažne z obasti Stredomoria sa natrvalo usídlili v našich záhradách. Už naše babičky ju považovali za kvet hodný pozornosti. Pivonka nechýbala v dedinských  záhradkách, ani v parkoch pri honosných kaštieľoch.

  • Pivónia lekárska - Paeonia officinalis je dekoratívna trvalka so sýtozelenými listami, pevné, guľaté púčiky sa koncom mája až začiatkom júna menia na krásne elegantné kvety s veľkosťou do 12 sm vo farbe červenej, ružovej, bielej.. Pivonka nemá rada presádzanie, väčšinou reaguje absenciou kvetov, znova začne kvitnúť až dva, tri roky po presadení. Z tohto vyplýva, že ju presádzame, až keď je to nutné. Opatrne vyberieme koreň, rozdelíme ho na trsy. Nevysádzame príliš hlboko, koreň prikryjeme max. 5 cm vrstvou zeminy. Pri výbere vhodného miesta sa riadime intenzitou slnečného žiarenia - má rada slniečko.
  • Okrem svojho pôvabu majú pivónie i liečivé účinky. Je málo známe, že sušený koreň znižuje peristaltiku čriev a napätie hladkých svalov, zmierňuje bolesť. Pomáha pri astme, epilepsii a obličkových záchvatoch. Krátko pred odkvitnutím je možné zbierať lupene kvetov (musia mať sýtu červenú farbu), kedysi sa používali ako súčasť čajov proti kašľu a močovým kameňom.
  • Pestovanie pivonky

  • Pivónia polokrovitá/ drevitá - Paeonia suffruticosa k nám prišla z Ázie. Hoci kedysi bola rastlinou zdobiacou záhrady čínskych cisárov, dnes už je obvyklou aj u nás. Je to mohutnejší ker, v dospelosti dorastá do dvoch metrov. Kvety môžu mať priemer 10 cm, ale aj 20 - 30 cm v rôznych farbách - červené, biele, ružové, fialové purpurové, oranžové.. plné, či poloplné. Preto je pri výsadbe potrebné myslieť na priestor, ktorý bude potrebovať o niekoľko rokov. Uprednostňuje priepustné, výživné pôdy, s dostatkom slnka. Sadíme ju hlbšie, ako pivonku lekársku.
    Ak sa rozhodnete doplniť svoje trvalkové záhony o tieto krásky, možno vám príde vhod informácia o cene pivonky lekárskej a pivonky drevitej.