Okrasné trávy

Trávy sú dnes neoddeliteľnou súčasťou záhradných úprav. Ich variabilita dáva predpoklad na častejšie využívanie v profesionálych projektoch i v laických záhradách. A to aj napiek tomu, že kvety tráv nelákajú svojou farbou, vôňou, či veľkosťou.

 • Trávy sú doma všade, vo všetkých podmienkach. To umožňuje nájsť to najlepšie trávnaté riešenie pre každú záhradu. Od pôdnych posmienok, množstva slneščného žiarenia, veľkosti vašej záhrady záleží, či použijete trávy suchomilné, vodné, nízke so vzrastom niekoľko centimetrov, či vyššie, dosahujúce niekoľko metrov.  

 • Sú vhodné do zmiešaných záhonov, v kombinácii s trvalkami, drevinami, nádherné sú aj vysadené jednotlivo v štrkových a kamenistých poliach. Pokúsime sa urobiť výber tých najznámejších a najdostupnejších. 
 • Festuca glauca - Kostrava sivá
  Festuca scoparia - Kostrava medvedia
  Stálozelené univerzálne nízke trávy. V predchádzajúcich desaťročiach často používané v malých predzahrádkach a záhonoch. Dnes sa dostáva aj do odvážnejších a elegantných kompozícií. Ideálny doplnok tmavšej dlažby, nových moderných kovových materiálov. 
  Koeleria glauca - Ometlina sivá
  Počas celého roka má striebristé listy. Darí sa jej na slnečnom mieste. Vhodná kombinácia s nízkymi trvalkami. 
  Deschampsia caespinosa - Metlica trsnatá
  Stálozelená s ostrými listami, zakvitnuté trsy trávy sú napriek svojej jemnosti veľmi efektné. Používa sa buď ako súčasť trávnatých záhonov, alebo v neformálnych výrazných kompozíciách. 
  Carex buchanani - Ostrica Buchananova 
  Stálozelená tráva, svojou netradičnou hnedastou farbou pôsobí veľmi zaujímavo v záhone napr. s purpurovou Heucherou. 
  Carex oshimensis - Ostrica Ošimenská 
  Nízke kompaktné trsy, zelenožltý kultivar evergold farbou listov nahrádza výraznejšie kvetenstvá. Presvetlí tmavšie okrajové časti záhonu. 
  Odrody Perovca veľkoklasého Pennisetum setaceum Summer Samba alebo Fireworks) zaujmú výraznou a nepriehnadnuteľnou červenoružovou až purpurovou farbou listu aj klasu. 
  Penisetum alopecuroides - Perovec psiarkovitý
  Pologuľaté, do 80 cm vysoké trsy. Pekná ako solitér, tiež aj v kombinácii s drevinami a trvalkami. 
  Miscanthus sinensis - Ozdobnica čínska
  Ozdobná tráva s množstvom odrôd a v závislosti od nich aj s rôznou výškou, od 1 až do 3 m. Výrazný solitér, vzhľadom na výšku je najvhodnejšie použitie do pozadia, rozrastá sa pomerne silno. 
  Miscanthus s. Silberfeder s väčšími striebornými klasmi, na jeseň celá rastlina sfarbená do zlatožlta. 
  Miscanthus s. Gracilimus, občas nerozkvitne, krásne úzke listy s výškou do 2m.
  Miscanthus s. Stricta, list priečne žlto prúžkovaný , dorastie do výšky okolo 2m.
  Cortaderia selloana - Kortadéria pampová 
  Impozantná solitérna tráva, archotetonicky veľmi hodnotná. Veľké perovité kvetenstvá vyrastajú až do výšky 2,5 m. Pre to, aby sa predviedla v celej svojej kráse, potrebuje v lete dostatok vlahy, v zime však naopak. Je potrebný kryt pred vlhkosťou. Pozor, nepoužite nepriedušné plasty. 
  Ako zástupcov jednoročných tráv vyberáme: Briza maxima - traslica je jedna z najkrajších jednoročných tráv. Pestujeme ju zo semena. Vyžaduje slnečné miesto a rastie vo všetkých druhoch pôdy.   
  S výberom tráv vám radi poradíme v našom záhradnom centre.