Pestujeme plamienky

Medzi najkrajšie popínavé rastliny v záhradách patria plamienky (Clematis). Veľké nápadné kvety hrajúce rôznymi farbami pritiahnú každé oko. Keďže pri pestovaní by sme rastlinke mali dopriať vhodnú oporu, clematis je tak zaujímavou ozdobou pre altánky, stĺpy, ploty a môžeme ním šikovne zakryť i staré nepekné múry a brány.


 • Tieto vždyzelené rastliny môžme násjť aj voľne v prírode, ale na domáce pestovanie sú obľúbené veľkokveté odrody a hybridy. Plamienok patrí medzi popínavé trvalky, ktoré zaujmú krásnymi voňavými kvetmi v pestrej farebnej škále aj svojou nenáročnosťou na pestovanie. Najlepší čas na výsadbu je august a september. Pri kúpe semienok zvažujeme farbu a veľkosť kvetov, čas kvitnutia, či chceme rastlinku vysadiť samostatne, alebo v kombinácii s inými druhmi, napríklad s popínavými ružami.
 • Ako zasadiť plamienok?

 • Plamienky patria medzi veľmi prispôsobivé popínavé rastliny a sú takmer mrazuvzdorné. Majú radi slnečné až polotienisté miesto chránené pred vetrom. Všeobecne platí, veľa slnka pre nadzemnú časť, polotieň a vlhko pre koreň. Koreň by sme mali chrániť pred priamym slnkom, napríklad výsadbou nízkych trvaliek pri spodnej časti rastlinky. Clematis obľubuje rovnomerne vlhkú priepustnú pôdu bohatú na humus. Aby sme sa vyhli nadmernej vlhkosti, premiešame zeminu v čase výsadby pieskom, alebo vyplníme dno jamy drenážou. Koreňový obal vkladáme hlbšie do zeminy, v rozmere približne 40x40x40 cm.
 
Popínavé trvalky

 • Plamienok sa ovíja okolo všetkého v jeho dosahu. Pre zhotovenie oporných tyčiek a konštrukcií sú vhodné materiály z dreva, alebo z plastu. Výhodou je, že udržujú vyrovnanú teplotu tak v letných, ako aj v zimných mesiacoch.
 • Ako rezať plamienok?

 • Pravidelný každoročný rez omladí rastlinku a my sa tak môžeme tešiť na novú bohatú nádielku kvetov. Pri veľkokvetých plamienkoch vykonávame rez v závislosti na období kvitnutia. Odrody kvitnúce v máji až v júni režeme po odkvitnutí, odstránime odumreté a slabé stonky, zrežeme presahujúce výhonky, aby sme docielili požadovaný tvar. Plamienky kvitnúce v júli až v septembri zrežeme na jar. 

  Pre skrášlenie vašej záhradky si môžete vybrať v našom záhradnom centre BellaGardena z týchto druhov plamienkov:
  Clematis alpina Plamienok alpský
  Clematis montana rube Plamienok horský
  Clematis Ville de Lyon Plamienok