Skalky a skalničky

Majjiteľmi záhrad veľmi používané slovné spojenie. Často pod názvom “skalka¨ označujú záhony nízkych trvaliek, pričom stačí, aby bolo v tomto priestore pohodených niekoľko kameňov. Čo však skalka naozaj je? Predovšetkým správna voľba miesta, skál, rastlín a ich kombinácia v teréne.


 • Miesto pre skalku

 • Veľa práce nám uľahčí samotný terén v prípade, že je mierne zvlnený. Ak nie je, máme dve možnosti. Buď prácne presunieme zemnú hmotu tak, aby sme nerovnosti vytvorili, alebo sa pokúsime vytvoriť skalku na rovine. V oboch prípadoch je dôležité, aby výsledný dojem pôsobil prirodzene a bol v súlade celkovou kompozíciou záhrady.
  Ak sami nemáte odvahu na radikálne úpravy terénu a skalničiek sa nechcete vzdať, možno vám postačí zaujímavá väčšia nádoba, kamenné alebo drevené korýtko. Vtedy použite na výsadbu rastlinky, ktoré sa príliš nerozrastú. Poloha, na plnom slnku alebo v tieni, určí neskorší výber rastlín.
 • Kameň do skalky

 • Pro výbere kameňa bolo kedysi presadzované pravidlo o nepoužívaní lomového kameňa. Nie je však jednoduché získať niekoľko ton zvetralých skál. Aj z čerstvého kameňa z lomu sa dá vytvoriť úžasná kompozícia. Opäť však platí: dôkladne premyslieť umiestnenie skál, radšej zopár väčších, dominantných, v každom prípade sa snažte použiť  jeden druh kameňa. Postupne sa aj do záhrad dostávajú voľnejšie výtvarné kompozície s menej známymi zákrpkovými drevinami. Už pri prvých úvahách o vytvorení skalky je potrebné si ujasniť, akým smerom sa chceme uberať.
 • Rastliny do skalky

 • Po zvládnutí prvých dvoch krokov prichádza na rad výber najvhodnejších rastlín. Opäť je viac možností. Ak chápeme skalku ako priestor rozkvitnutý od jari do jesene, vyberáme skalničky, ktoré sú pútavé počas kvitnutia, rozrastajú sa do väčších plôch. Farbu kvetov, listov musíme poznať už pri výsadbe, aby sme si v záhrade nevytvorili farebný chaos. Väčšina týchto druhov potrebuje slnko, suchšiu, príp. vápenatú pôdu. Opatrnosť je namieste najmä pri väčšom množstve rastlín v záhradných centrách, kedy sa veľmi ľahko necháme zlákať vzhľadom rastliny. Kyslomilné, tieňomilné pravdepodobne nebudú vďačné za za pôdu plnú vápnika a slnka. Námaha, v neposlednom rade aj financi budú vynaložené zbytočne.
 
Skalky a skalničky

 • Pri realizácii odvážnejších výtvarných scenérií vyberajme radšej pomaly rastúce dreviny, hlavne ihličiny (často majú zaujímavé “pokrivené¨ tvary so zaručenou originalitou), nízke druhy tráv, príp. drobné skalničky. V každom prípade je možná kombinácia skalničiek s nízkymi druhmi cibuľovín. Týchto je na trhu veľký výber hlavne v jarnom a jesennom období.
  Výsadba skalničiek už nie je obmedzená na dve ročné obdobia, predávajú sa v malých kvetináčoch, čo umožňuje celoročné vysádzanie.
  Samozrejme, počas horúceho leta je oveľa dôležitejšia povýsadbová závlaha.


  V záhradníctve Bella Gardena máme dostatok rastlín pre akýkoľvek typ skalky či suchého múrika.