Slnečná záhrada vs. záhrada v tieni

Je vaša záhrada z väčšej časti po celý deň v tieni, alebo máte záhradu, ktorá je zaliata slnečnými lúčmi? Slnečným podmienkam je potrebné prispôsobiť aj výber rastlín.


 • Slnečná záhrada

 • V slnečnej záhrade určenej na oddych a detské hry dominujú ihličiny (Taxus b. Fastigiata) so škumpou (Cotinus cog. Royal Purple. Hmotu dopĺňajú kitnúce kry vajgely a lavička je osadená uprostred trvaliek Achilea/ rebríček, Hemerocallis (ľaliovka, Monarda/ rozvnutka, Paeonia/pivónia.

  Chodník je riešený “šľapákmi¨ obrastenými skalnicou (Sempervivum) a materinou dúškou. V štrkovej pokrývke sa vyníma záhon s levanduľou (Levandula ang.) a trávy (Care netvarovaný živý plot z tavoľníkov (Spirea) podsadený zemolezom (Lonicera) sú spríjemnené kvitnúcou okrasnou višňou (Prunus sub. Pendula). Treláž za letničkami, napr hrachor (Lathyrus) alebo povojník (Ipomea).

  Ďalšie okrasné rastliny, ktoré milujú slnko:
  Vajgela kvetnatá v kombinácii s orgovánom (Weigela fl. a Syringa mayeri), Delphinium/ stračia nôžka, Linum/ľan, Penisetum, popri ohrade rastie zbehovec (Ajuga r.).
 •  
Slnečná záhrada
 
Záhrada na slnku
 •  
 • Záhrada v tieni

 • Záhradu, v tesnej blízkosti lesoparku z veľkej časti pokrýva tieň. V našom prípade je v slnečnej časti záhrady postavený altánok. Od zvedavých pohľadov je chránený po celý rok clonou z ihličín. (Taxus b.) a ďalšej strany tvorí pozadie Cornus kousa (Svíb japonský) a majestátny Fagus sylv. (buk lesný) Purpurea pendula. V zatienenej polovici je ako prechod z lesnatej zóny vysadený ihličnatý živý plot v kombinácii s vavrínovcami (Prunus laur.)
  Aby sme zachovali čo najprirodzenejší vzhľad, rozhodli sme sa pre nestrihanú formu. Postupne, smerom dopredu, sú použité kyslomilné rododendrony (Rhododendron), azalky (Azalea), pierisy (Pieris jap.), hortenzie (Hydrangea).
  Po okrajoch záhonu kraľujú andromedky (Andromeda) a vresovce s vresmi (Calluna a Erica). A až ku jazierku siahajú zelené koberce alchemilky (Alchemilla), pachysandry (Pachysandra term.), kokoríka (Polyganatum) a takmer nezmaru - zimozelene (Vinca minor).
  Štrkové a už aj viac slnečné pobrežie jazierka je vhodné pre rôzne druhy tráv a vŕb. V našom prípade je komponovaná vŕba rakyta (Salix caprea Pendula), rovnako dobre by tu však vynikla aj japonská vŕba Hakuro Nishiki alebo Salix matsudana Tortuosa s pokrútenými konárikmizaujímavými aj v zime.