Stromy do záhrady

Stromy plnia v záhrade niekoľko dôležitých funkcií. Dynamickú zložku v kompozícii tvoria listnaté stromy ich premenlivosťou v raste, farebnými zmenami, kvitnutím a tvarovou rôznorodosťou. Ihličnaté stromy sú ich potiváhou, pôsobiacou výraznejšie. 


  • Ihličňany sú celoročne stále, kontrastujú hustou a kompaktnejšou textúrou. Takmer každý ihličnatý strom má vo výsadbe uplatnenie ako solitér. Vysoký estetický účinok majú najmä cédre, jedle, borovice, cyprušteky - kultivary. 
  • Ihličnaté stromy rovnako poslúžia pri úprave mikroklímy. V priestore, kde sú vysadené pomáhajú úprave teploty a vlhkosti na príjemné, vyrovnané hodnoty. Ich orgány vylučujú éterické oleje a silice, prospešné pri filtrovaní ovzdušia od mikroorganizmov (smreky, borovice, jedle). Ich kompaknosť sa dá výborne využiť ako protiprachová, protihluková a v neposlednom rade aj otická kulisa (tuje, syprusovce, smreky). 
    Nízke a plazivé druhy (borievky, smreky, tuje)sú dobre využiteľné aj ako pôdny pokryv, podrast vyššej výsadby, alebo ako náhrada trávnika.
  • Tak ako ihličnaté druhy stromov, tak aj listnaté stromy sa dožívajú vysokého veku a tiež vytvárajú podmienky pre ďalšie rastliny. Listnaté stromy vysokého vzrastu (lipy, javory, platany, duby, buky a i.) tvoria kostru výsadby kadej záhrady. Ich výberu a umiestneniu, preto venujte vysokú pozornosť. Chyby sa v tomto prípade ťažšie odstraňujú. Výborným riešením je dlhodobý plán výsadby záhrady. Pred výberom a výsadbou stromu si o ňom zistite čo najviac informácií, najmä jeho požiadavky na prostredie a aký efekt rastlina v priebehu nasledujúcich rokov prinesie. Jej rozmery v dospelosti a vhodné rastliny do blízkej výsadby. 
  • Veľa druhov stromov môžeme pestovať v kvetináčoch. Mobilné kvetináče rýchlo, aj dočasne oživia miesta, ktoré si to práve vyžadujú. Najvhodnejšie druhy na tento účel sú japonské javory - kultivary, hraby upravené strihom, alebo pestované ako špaliere, ozdobné slivky, katalpy. 
  • Nesmieme zabudnúť na pravidelnú kontrolu vodného a živinového režimu a pravidelne dopĺňať potreby rastliny, vrátane ochrany rastlín. Z ihličnatých stromov je esteticky účinné pestovanie tvarovaných ihličnanov a bonsajov. Najkrajší účinok doisahneme borievkami, borovicami a tismi ostrihanými do bonsajov, alebo cyprusov, tují tvarovaných do špirál, gúľ a ihlanov. Tieto v porovnaní s listnatými stromami umiestnenými v mobilných nádobách majú navyše reprezentačné a ozdobné funkcie napr. vo vstupných exteriérových priestoroch.
  • S výberom správnych stromov do vašej záhrady vám radi pomôžeme. Navštívte naše záhradné centrum a určite si odnesiete strom, ktorý bude vašim zdrojom potešenia a dopĺňania sily. 
 
Stromy do záhrady - záhradné centrum bella gardena