Výsadba ovocných stromov

Jeseň je ideálnym obdobím na vysádzanie ovocných stromov. Pred prvým mrazmi sa zakorenia a prezimujú. Jablone, hrušky, čerešne, slivky, marhule, broskyne sú stromy, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Ich chutné a zdravé plody si budete môcť vychutnávať takmer celý rok.


 • Je mnoho odrôd, ktoré sa od seba líšia nielen vzhľadom a chuťou plodov, ale aj odolnosťou voči chorobám, vhodnosti spracovania, či uskladnenia. S ich výberom vám radi poradia v každom záhradnom centre.
 • Výber miesta

 • Predovšetkým by ste si však mali ujasniť, aké odrody ovocných stromov sa hodia práve do vašich podmienok. Každá lokalita je špecifická a v každej sa darí rozdielnym druhom. Nápomocné vám určite budú nie len rady odborníka, ale aj skúsenosti susedov pestovateľov.

  Pri výbere miesta na sadenie stromov, myslíme na expozíciu pozemku voči svetovým stranám, veternosť, slnečnosť, charakter povrchu a terénu pozemku. Vyberajte pokiaľ je to možné slnečné stanovisko. Jablká, čerešne a slivky znesú aj severné svahy, hrušky sú náročnejšie na teplo a marhule a broskyne vždy saďte do závetria na slnečné miesto.
 • Ošetrenie koreňov

 • Kúpené stromy pred výsadbou skontrolujeme a ošetríme. Obnovíme rezné rany a korene skrátime na 25 až 30 cm. Poškodené časti koreňov odstrihneme. Tenké korene nestriháme. Pred výsadbou ich môžte namočiť podľa potreby na 24 hodín do vody.
 • Sadenie

 • Jamu vykopte dostatočne veľkú na to, aby sa tam zmestil celý koreňový systém. Čím je pôda menej kvalitná, vyžaduje si vyhĺbiť väčšiu jamu a nahradiť nekvalitnú zeminu novou zmesou. Oporný kolík nabite k jame ešte pred vložením stromčeka, aby ste nepoškodili korene. Do jamy vlejte dostatok vody, pridajte dobre vyzretý kompost, vložte stromček a zasypte zeminou. Hĺbku sadenia dodržujte takú, aká bola v škôlke. Zeminu dôkladne utlačte a dostatočne zalejte. Povrch môžme zamulčovať posekanou trávou, či slamou. Mulč drží vlahu a postupne koreňom uvoľňuje živiny.
  Nezabudnite stromček uviazať k pripravenému kolíku. Ak hrozí, že by stromček mohla zničiť zver, je potrebné ochrániť pletivom. Aby sme predišli nedostatku vlahy počas zimných mesiacov bez snehovej pokrývky, vysadené stromčeky počas slnečných dní zalejeme.
 
výsadba ovocných stromov

 • Povýsadbový rez

 • Korunu stromov upravujeme až po mrazoch - na jar. Povýsadbový rez je v prvých rokoch veľmi dôležitý. Vo všeobecnosti platí že konáre skrátime zhruba o 2/3 pôvodnej dĺžky. Stredník striháme vo výške 10 až 20 cm nad touto rovinou rezu. Všetky rany ošetríme štepárskym voskom.
  Spôsob rezu závisí aj od iných faktorov - druhu stromu, či požadovaného pestovateľského tvaru. Pri broskyniach na jar skrátime všetky vetvy na 2 - 3 očká. Vynechanie povýsadbového rezu by znamenalo stratenie minimálne jednej pestovateľskej sezóny.
 • V predajniach drevín sa pri kúpe stromov stretneme s výrazmi štvrťkmeň, polokmeň, vysokokmeň, či zákrpok. Aký je medzi nimi rozdiel?
  Ide o rôzne pestovateľské tvary:
  Špičák - stromček tvorí jeden prút - bez konárov, korunka sa vytvára až po výsadbe na stanovišti, zákrpok má korunku 40 - 60 cm nad zemou, štvrťkmeň 80 - 110 cm nad zemou, polokmeň má korunku založenú 130 až 150 cm nad zemou a vysokokmeň 160 - 190 cm nad zemou.