Vresy a vresovce

Začiatok jesene je obdobím, kedy sa v záhradách dostávajú na scénu vresy a vresovce. Tieto drobné kríky, obsypané množstvom zvončekových kvietkov, vytvárajú v záhradách nádherné koberce. Dokonale vyniknú aj vtedy, ak k nim vysadíte trvalky, ihličnany, cibuľoviny, okrasné trávy.


 • Vresy a vresovce sú súčasťou okrasných záhrad, ale čoraz častejšie sa objavujú i v záhradách rodinných domov a v črepníkoch na balkónoch. Farebná paleta vresov je veľmi bohatá. Začína od bielej, cez ružovú, žltozlatú, až po tmavomodrú a fialovú. Veľmi obľúbené sú aj dvojfarebné kombinácie s väčšími kvetmi. Farby závisia tiež od toho, či je kvet plný, alebo jednoduchý. 
  Kríky vresov kvitnú od konca leta do neskorej jesene. Niektoré novovyšľachtené odrody kvitnú až do skorej zimy. Listy neopadávajú a okrem zeleného nádychu, môžu mať aj sivostriebornú, bronzovú a zlatistú farbu. V súčasnosti je známych vyše päťsto kultivarov. Odrody rastú buď vzpriamene, ale často sa vyskytuje i plazivý, alebo vankúšovitý tvar. Za rok narastú približne o tri centimetre do výšky a päť centimetrov do šírky. 
 
Popínavé trvalky


 • Výsadba a pestovanie 

 • Vresy sa vysádzajú na jar od marca do mája, alebo na jeseň od októbra do novembra.  Vyberáme slnečné stanovisko. Okrem vresovca pleťového musí byť u všetkých ostatných vresovcoch ph zeminiy neutrálne až kyslé. Vhodné stanovisko pripravíme tak, že substrát obohatíme rašelinou a pieskom. 
  V období kvitnutia majú rastliny radi každodennú zálievku a raz za mesiac ich prihnojíme hnojivom pre vresy a vresovce. Vhodné je tiež pripraviť špeciálnu zálievku pridaním rašeliny a necháme na noc odstáť. I keď vresoviskové rastliny patria k tým nenáročným, nemali by sme ich zabudnúť poliať ani v zime, pretože pôda by nemala zostať príliš suchá ani v tomto období. Zálievku nerobíme, ak sú mrazy.
  Bohatosť kvitnutia sa u vresovcov dostaví väčšinou po 4 rokoch. Dovtedy je potrebné sa o kríky správne starať, k čomu patrí aj pravidelný rez. Vďaka rezu získajú hustý tvar a budú krásne kvitnúť. Vresy skracujeme na jeseň po odkvitnutí alebo na jar. Výnimkou sú zakrpatené kultivary, ktoré neskracujeme vôbec. 

 • Obľúbené kultivary

 • Ak chcete vo svojej záhrade vytvoriť pekne nakomponované vresovisko, môžete experimentovať kombináciou rôznych druhov a kultivarov. Pre jesennú výsadbu je vhodný vresovec perleťový (Erica Carnea) a vres obecný (Caluna vulgaris). K ďalším často sa vyskytujúcim vresovcom v záhradach patrí vresovec popolavý (Erica cinerea), vresovec štvorradový (Erica tetralix) a vresovec darleydalský (Erica darleyensis).