Ruže v záhrade

Všetky prívlastky sú pre také kvety ako sú ruže, málo vznešené. Ruže sú rastliny tisícok vôní a farieb, nízke, vysoké, veľkokveté, mnohokveté, s využitím na estetické účely, ale aj liečivé.


 • Podľa medzinárodnej klasifikácie rozdeľujeme ruže do niekoľkých skupín:
  moderné záhradné ruže, staré záhradné ruže a pôvodné druhy.
 • Medzi moderné ruže patria:
 • Veľkokveté krovité ruže - (starý názov čajohybridy) - vzpriamene rastúce, opakovane kvitnúce s veľkými kvetmi na jar a na jeseň v súvislejšom období ako prvá skupina
  Trpasličie mnohokveté ruže - podobné ako predchádzajúce, ale majú menší kompaktný vzrast
  Miniatúrne ruže - zdrobnený náprotivok veľkokvetých a mnohokvetých krovitých ruží
  Kobercovité ruže - majú nízky rozložitý až plazivý rast, kvitnú v lete, niektoré aj na jeseň.
  Popínavé ruže - majú dlhé silné výhonky a veľké kvety umiestnené jednotlivo alebo v strapcoch
  Šľahúňovito rastúce ruže - bujné popínavé ruže s dlhými ohybnými výhonkami, na ktorých sa skoro v lete objavujú bohaté súkvetia kvetov.  Rez ruží je dôležitý pre udržanie správneho tvaru a tiež pre omladenie rastliny.
  Veľkokvetým krovitým odstraňujeme odumreté, tenké a choré výhonky, režeme na dĺžku 30-40 cm. Ak chceme vystavovať výstavné kusy, hlavné výhonky zrežeme na 2-3 púčiky.
  Z mnohokvetých krovitých odstraňujeme neproduktívne drevo a  podľa kultivaru skracujeme o jednu až dve tretiny. Podľa tejto zásady režeme aj trpasličie mnohokveté ruže.

  Najmenej pozornosti, čo sa týka rezu, vyžadujú miniatúrne ruže - odrežeme odumreté konáriky, skracujeme príliš bujne rastúce výhonky.
  Ruže potrebujú stredne ťažkú hlinitú pôdu, slnečný svit a vzdušné stanovisko.Pôda musí byť priepustná. Ak chceme mať ruže krásne, musíme im zabezpečiť prísun živín.
  Hnojíme na jar po reze a pred druhou vlnou kvitnutia v lete.
 
Ruže v záhrade

 • U ruží musíme dávať pozor na výskyt škodcov. ako sú vošky, piliarky a húsenice.
  Na trhu je veľa chemických prípravkov, ale je lepšie použiť mechanickú likvidáciu. Až v poslednom rade siahnite po chémii - na húsenice zaberá napríklad Karate. Ošetrujme včas, kým sú húsenice malé, a ľahko zasiahnuteľné. V lete je zavlažovanie nutné nielen pri ružiach.
  Ak nie ste šťastným majiteľom záhrady, nezúfajte, stačí, že máte balkón či terasu. Miniruže môžete pestovať aj v kvetináčoch. Platia pri tom všeobecné zásady - dostatok slnka, živín, vody a lásky..