Záhrada vo svahu

Výzva alebo nočná mora? Často sa stretávam u zákazníkov s požiadavkou, aby som rovinatú záhradu trochu oživila terénnymi nerovnosťami. A naopak: pri svahovitej záhrade si neraz predstavujú, že musia mať kus roviny. Sme už raz takí, chceme to, na čo nemáme bezprostredný dosah. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké sú možnosti pri riešení záhrady vo svahu.


 • Či už ste si svahovitú záhradu vybrali zámerne, alebo ju takpovediac zdedili, potrebujete si vytvoriť priestor, ktorý možno užívať na relax, zábavu, záhradčenie, a pritom nebude náročný na údržbu.
 • Terénne súvislosti

 • Pokiaľ svah nie je príliš strmý, môžete terén ponechať vyspádovaý, ale ak si chcete priestor oživiť, vybudujte si terasy. Tie vytvoria nové priestorové možnosti pre rastliny, ktoré sa môžu vysádzať rovnako vo vodorovnej ako aj zvislej rovine - teda vytvoriť na múrikoch efektné previsy zelene. Záhradu môžete popretkávať malými terasami s rôznym využitím a výhľadmi. Ak sú vo vzdialenej časti záhrady, postačí k nim vytvoriť trávnikový prechod, ak ich máte v blízkosti domu a využívate ich na posedenie, urobte si k nim chodníčky. Pokiaľ je vaša záhrada rozľahlejšia, určite by som zverila spracovanie návrhu záhrady profesionálnemu záhradnému architektovi. Na návrhu používajú programy, vďaka ktorým sa môžete pozrieť z rôznych uhlov na návrh budúcej záhrady a vybrať to najlepšie riešenie.
 • Ako na nerovnosti

 • Čo sa týka materiálov vhodných na úpravu terénnych nerovností, ponúka sa viac možností od lacnejších a jednoduchších až po nákladnejšie a náročnejšie.Úpravy potrebujeme materiálovo i vzhľadovo zladiť s architektúrou domu tak, aby sme vytvorili jednoliaty celok. Pokiaľ sa majú dom a záhrada zharmonizovať vo vidieckom štýle, použite kameň. Ak prevýšenie nie je príliš veľké a ste ochotní trošku sa o záhradu starať, použite kamene ukladané nasucho do svahu. nepotrebujete na to majstrov murárov, viete si to urobiť sami. Svah mierne vyspádujte a do priestorov medzi kamene vysaďte rastlinky.
 • Mestom a vidiekom

 • Do vidieckej atmosféry určite patrí drevo. Kôli dlhovekosti odporúčam železničné podvaly. Viete si ich upraviť na výšku, akú potrebujete a tiež pokryť rastlinkami.

  Ak je vaša záhrada viac mestská, s úpravou terénu sa nechcete príliš namáhať a navyše sa vám páči úhľadnejší štýl, dajte si múriky vymurovať. Mestskej záhrade pristanú múriky z lomového vápenca. Štiepaná bridlica ladí s mestskou zástavbou a striedmosťou jej záhrad.

  Najjednoduchšim spôsobom, ako vytvoriť múriky a ponechať záhrade mestský ráz sú steny vymurované z betónových tvárnic a obložené štiepaným kameňom.

  Čokoľvek vo vašej záhrade použijete, majte na pamäti, že sa to musí páčiť hlavne vám, a nielen vášmu záhradnému architektovi. Pri realizácii dbajte na to, aby ste použili všetky moderné prostriedky na zjednodušenie údržby záhrady: väčšie plochy trávnikov, ucelené záhony pokryté textíliou, mulčovacou kôrou či štrkom, vybavené zavlažovacím systémom. A najmä: užívajte si vašu záhradu!


  Text: Jana Krnáčová, Isolabella, www.isolabella.sk
 
 •  
 • Oporný múr z prírodného kameňa ukladaného nasucho do svahu, husto osadený rastlinami. Vhodné rasliny na výsadbu do takéhoto svahu sú : zemolezy (Lonica japonica Aureoreticulata, Lonicer Pileata), skalníky (Cotoneaster dammeri Scogholm), borievky (Juniperus horizontalis), pokryvné ruže.
 
 •  
 • Kameň zčasti priznaný a sčasti oživený rastlinkami. Oporný múrik z plochého kameňa ukladaného do betónu: takto murované oporné múry nie je nevyhnutné celkom pokryť zeleňou. Znížia sa tak aj nároky na údržbu.
 •  
 •  
 • Pri modernom štýle domu použite moderné materiály. Takými sú buď betónové palisády, alebo prefabrikáty. Nezabudnite ich hojne osadiť zeleňou.