Zdravie v záhrade

Bežne pestované, niektorými ešte neobjavené druhy. Stále viac ľudí ich však pestuje najmä vďaka vysokému obsahu vitamínov v ich plodoch. Odolné ovocné dreviny, ktoré sú menej náchylné na choroby a aj škodcov. S tým súvisí aj menšia potreba ošetrovania s chemickými prostriedkami. Vybrali sme niektoré z nich.


 • Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa)

 • U nás sa začala rozširovať už v 70. rokoch. Patrí medzi vzhľadné okrasné ale aj úžitkové rastliny. Vhodná pestovateľská forma je ker. Nie je náročná na stanovište, dá sa pestovať aj v nádobe. Kvitne v máji, je samoopelivá. Plody dozrievajú v auguste, sú čierne s vysokým obsahom vitamínu C a vitamínmi skupiny B a provitamínu A. Majú vysoký obsah rutínu, ktorý pomáha upevňovať a rozširovať cievy. Ďalej obsahuje vápnik, železo, bór , jód, meď. Majú v sebe protiplesňové a protibakteriálne látky, preto sa plody nekazia, neplesnivejú. Plody sa používajú na výrobu džúsov, kompótov, džemov, lekváru, vína a mnoho ďalších. Je to veľmi nenáročná rastlinaodolná voči chorobám a mrazom.
 • Rakytník rašetliakovitý (Hippophae rhamnoides)

 • Rakytník je dvojdomá rastlina, ktorá rastie v tvare kra. Patrí medzi ovocniny s najvyššou nutričnou hodnotou. Na stanovište je nenáročná, potrebu je trochu vyšší obsah vápnika v pôde. Obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3), A, C, E a P. Plody sú vhodné na prípravu džúsu, sirupov, džemov i na prípravu oleja. Tým, že nie je samoopelivý, musíme vysadiť minimálne dve rastliny. Jednu samčiu a jednu samičiu. Najznámejší opeľovač je Pollmix a samičky: Sluníčko – najväčšie plody, Hergo – skorá odroda, Leikora – dobre znáša rez, Orange Energy – bohato rodiaca s málo tŕňmi. Účinné látky posilňujú zrak, pôsobia proti skleróze a spomaľujú proces starnutia.
 
 • Muchovník (Amelanchier)

 • Ľudovo sa tiež nazýva indiánska, alebo aljašská čučoriedka, či hrozienkový strom. Ker je samoopelivý, znesie mrazy do -40°C. Rastie v tvare kra do výšky 2,5m, v každej pôde a znesie aj extrémne mrazy. Chuťovo aj tvarovo pripomína klasické čučoriedky, no nepotrebuje kyslú pôdnu reakciu.
  Bobule majú modročiernu farbu a dozrievajú v polovici júna. Chuťovo je sladký a šťavnatý. Hodí sa na priamy konzum, džemy, kompóty ale aj na sušenie. Plody sú bohaté na vápnik, draslík, horčík či železo. Pôsobí preventívne proti ochoreniu žalúdka. Je to veľmi dekoratívna rastlina vhodná aj na živé ploty.
 • Brusnica (Vaccinium Vitis-idea)

 • K tomu, aby rástla a bohato rodila potrebuje kyslú pôdu bohatú na živiny. Rodí aj dvakrát do roka. Prvé kvitnutie je v máji, úroda je zrelá koncom júna. Druhé kvitnutie je v júni, zber v septembri až októbri. Druhá úroda je bohatšia, plody väčšie, kvalitnejšie a chutnejšie. Má vysokú dietetickú hodnotu.
  Obsahuje vitamín C, provitamín A, množstvo organických kyselín, minerálnych látok a trieslovín. Z brusnice sa pripravujú okrem džemu aj marmelády, rôsoly a sirupy. Hodí sa k mäsu, najmä k divine vo forme džemu.